Zaproszenie do prezentacji

I EDYCJA

Michał DROHOMIRECKI

Eugeniusz SKARUPA

TYWOREK

Marek KUNCER

Karolina WRÓBLEWSKA

Marcin JAGIELLICZ

Rafał MYSIOR

Kazimierz KOZAKIEWICZ

Kazimierz SZYMELA

Krzysztof ADAMCZYK

Karolina CHOCHOL

II EDYCJA

Wyniki losowania II edycji

Marcin DURCZAK

Bolesław BRZUCHACZ

Marek HENCZKA

Tomasz CHYZIŃSKI

Monika JUCHNIEWICZ

Ewa KOKOSZKA

Marek BACHMATIUK

III EDYCJA

Wyniki losowania III edycji

Takis MAKANDASIS

Barbara MALINOWSKA

Katarzyna GIELEC

Wiesław ŻYWICKI

Danuta GÓRALSKA-NOWAK

Lila KONAT

IV EDYCJA

Janusz BARTKIEWICZ

Joanna KOSTRZEWSKA

Tomasz NASIÓŁKOWSKI

Maria KRAJEWSKA

V EDYCJA

Zaproszenie do prezentacji

Liliana GRONUŚ

Estera GRABARCZYK

Paweł GÓRECKI

Margareta PELESZ

Kamila SKRUSZENIEC

 

    Wałbrzyszanie i ich pasje

 

Margareta Pelesz

Nazywam się Margareta Pelesz i jestem uczennicą 2 klasy w II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu na profilu biologiczno-chemicznym. Moją pasją jest "ciekawa" strona fizyki, czyli jej doświadczalne i eksperymentalne oblicze. Moja przygoda z fizyką zaczęła się w 3 klasie gimnazjum, kiedy zaintrygował mnie lewitron - zabawka, której działanie opierało się na fenomenie lewitacji. Nic dziwnego, że postanowiłam samodzielnie wykonać lewitron. W końcu jestem fanką literatury fantastycznej. Zjawisko to do niedawna zdawało się być pragnieniem nie do osiągnięcia, zagadką nie do rozwiązania, a nawet magiczną sztuczką. Dlatego też od razu zainteresowała mnie lewitacja, która opiera się wyłącznie na zjawisku magnetyzmu, gdzie jesteśmy w stanie wprowadzić ciało w stan zawieszenia wyłącznie przy użyciu własnych dłoni. Konstrukcja okazała się bardzo trudna, a stworzenie właściwie działającego modelu zajęło mi prawie pół roku.

Zasadnicze elementy budowy lewitronu to magnetyczna podstawka oraz lewitujący bączek. W podstawie umieściłam 8 neodymowych magnesów - pastylek o wymiarach 20x2,5mm ułożonych w równych odległościach na obwodzie koła o średnicy 7 cm. Wykonałam również kilkanaście magnetycznych bączków, z czego część okazała się za ciężka, źle wyważona bądź niezdolna do dostatecznie długiego kręcenia się. Na szczęście 2 spośród skonstruowanych przeze mnie bączków okazało się zdolnych do lewitacji. Konstrukcja mojej zabawki okazała się znacznie cięższa od standardowej z ferrytowym magnesem pierścieniowym umieszczonym w podstawie, ponieważ aby lewitacja była możliwa, pole musi posiadać osiową symetrię.

Na początku bieżącego roku dowiedziałam się o konkursie fizycznym - Lewitujący bączek. Polegał on na skonstruowaniu lewitronu i przedstawieniu teorii działania modelu. Wzięłam w nim udział i zdobyłam pierwsze miejsce.W związku z moim sukcesem zostałam zaproszona na międzynarodowy meeting fizyczny, gdzie przedstawiłam swój projekt przed profesorami fizyki z całego świata: m.in. z Indonezji, Białorusi, Rosji, Niemiec a także przed prezesem Europejskiego Towarzystwa Fizycznego - prof. Macieja Kolwasa. Mój projekt został odebrany z dużym entuzjazmem i zostałam laureatką Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców. W dniach 24-29.04.2011 uczestniczyłam w Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców, która odbyła się w Moskwie. Uczestniczyło w niej 15 państw z całego świata. Moim projektem pt. Lewitron - Lewitacja Magnetyczna udało mi się wywalczyć brązowy medal dla Polski w dziedzinie fizyki.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu modelowi uda mi się zainteresować wielu ludzi zjawiskiem lewitacji. Wprowadza ona bowiem odrobinę magii do naszej rzeczywistości, pozwala spojrzeć choć przez chwilę na świat oczyma dziecka.

 


 
   Copyright © 2006 - 2011 WAŁBRZYCH moje miasto

strona główna  |  dodaj do ulubionych  |  do góry  |