Zaproszenie do prezentacji

I EDYCJA

Michał DROHOMIRECKI

Eugeniusz SKARUPA

TYWOREK

Marek KUNCER

Karolina WRÓBLEWSKA

Marcin JAGIELLICZ

Rafał MYSIOR

Kazimierz KOZAKIEWICZ

Kazimierz SZYMELA

Krzysztof ADAMCZYK

Karolina CHOCHOL

II EDYCJA

Wyniki losowania II edycji

Marcin DURCZAK

Bolesław BRZUCHACZ

Marek HENCZKA

Tomasz CHYZIŃSKI

Monika JUCHNIEWICZ

Ewa KOKOSZKA

Marek BACHMATIUK

III EDYCJA

Wyniki losowania III edycji

Takis MAKANDASIS

Barbara MALINOWSKA

Katarzyna GIELEC

Wiesław ŻYWICKI

Danuta GÓRALSKA-NOWAK

Lila KONAT

IV EDYCJA

Janusz BARTKIEWICZ

Joanna KOSTRZEWSKA

Tomasz NASIÓŁKOWSKI

Maria KRAJEWSKA

V EDYCJA

Zaproszenie do prezentacji

Liliana GRONUŚ

Estera GRABARCZYK

Paweł GÓRECKI

Margareta PELESZ

Kamila SKRUSZENIEC

 

    Wałbrzyszanie i ich pasje

 

TYWOREK
- kolekcjoner "starych złomów" z Wałbrzycha

tyworek - Kolekcjoner starych komputerów i konsol

Czy myślicie, że człowiek wyróżniony przez los trafia się raz na milion? Ale czy potrafi się wtedy wybić i wykazać? Nie zawsze tak jest, ale może czasem wystarczy, aby ubiec innych i przypomnieć sobie, co jako dorastający młody człowiek chciałeś zdobyć, osiągnąć i o czymś marzyłeś …Moja historia to osiągnięcie dziecka, który swoje marzenia wprowadziło w czyn mimo upływu lat i czynników, które nie sprzyjały temu …

Każdy był kiedyś mały i zapewne miał jakieś marzenia. Są one zależne od wielu czynników jednym z nich są czasy, w jakich nam przychodzi dorastać. Jestem rodowitym wałbrzyszaninem i dorastałem tu w latach, gdy słowo komputer zaczynało dopiero wchodzić w życie i jak to pisali w specjalistycznej literaturze było "obcego" pochodzenia. Rozwijająca się na przełomie lat 70-80-tych elektronika spowodowała przełom i powstały urządzenia tzw. programowalne. Jak wieści donosiły na świecie powstawały niezliczone takie urządzenia. Jednym z takich pierwszych "urządzeń", jakie dotarły do naszego miasta były automaty do gier. Te cieszyły się szczególnym upodobaniem nie tylko u nastolatków. Powstawały, więc salony gier, które u nas w Wałbrzychu cieszyły się ogromną popularnością. Aby tam pograć, dzieciaki sprzedawały butelki, złom, makulaturę, itp., ale cóż za frajdą było wówczas w zamian odczekać kolejkę, podejść do automatu wrzucić swoją zarobioną monetę i mieć swoje pare minut gry!!!. Jednak szybki postęp elektroniki spowodował że wkrótce i automaty miały swoje policzone minuty, bo pojawiły się pierwsze komputery!!! Już wtedy taki komputer był szczytem marzeń prawie każdego nastolatka z lat 80-tych.

Pierwszym komputerem, z jakim się styknąłem i mogłem ponaciskać samemu klawiaturę, był: Sinclair ZX-81 posiadający 1K Ramu, a było to na wystawie komputerowej w Politechnice wałbrzyskiej. Inne komputery prezentowane tam Sinclair i kompatybilny Unipolbrit były skutecznie oblegane ze względu na powgrywane gry.
W tych czasach wszyscy, więc rozczytywali się o komputeryzacji w czasopismach temu poświęconych takich jak: Bajtek , Komputer czy IKS. Wkrótce komputery pojawiły się w domach i kosztowały tyle, co samochód lub nawet więcej!! Pamiętam jak biegałem do kolegi, który miał śliczny nowiutki Spektrum + i się na tym znał!.
Czas mijał, komputerów było coraz więcej, więcej i były różne: popularne Spectrumny (Sinclair) zastępowały bardziej rozwinięte Commodore 64 zwane "Mydelniczkami" czy konkurencyjne Atari, słuchy też były o niesamowitych nowych Amstradach. Miałem w tym czasie dostęp do takowego Atari 800XL ze stacja dyskietek u kolegi i już wtedy dzięki dostępnej literaturze mogłem trochę poprogramować. Gdy więc pojawiły się nowe modele Atari na wałbrzyskim rynku w sklepach Pewex to rodzice staneli nad dylematem, czy uzbierać na magnetowid czy na komputer. Tak, więc wkrótce za "jedyne" 149$ stałem się posiadaczem wymarzonego komputera Atari 65XE. Teraz mogłem się sprawdzić, wkrótce więc już obyty w tym temacie mogłem uświadamiać innych, miałem od tej pory wielu kolegów, którzy przychodzili na tzw. "chwilkę"…
Nauczyłem się w kilku języków programowania, a duże ilości literatury pomagały w zagłębianiu komputerowych tajemnic. Czy to wtedy powstała myśl że jak dorosnę i los pozwoli pozbieram kiedyś te komputery i się nimi kiedyś nacieszę? - Całkiem możliwe, bo tak właśnie powstają marzenia, które jak się wyrasta to gdzieś tam są, ale już nie są takie najważniejsze.

Teraz dorosłem i mam rodzinę, ale gdy kilka lat temu stanąłem nad okazją zakupienia pierwszego starego Commodore VIC 20 coś wtedy zaiskrzyło. Potem były kolejne nabytki… tak to moje stare marzenia zamieniły się w kolekcje, o której nawet współczesne dziecko może pomarzyć. Są to dziesiątki komputerów, konsol, stacji dyskietek oraz mnóstwo gadżetów i oprogramowania - czyli mnóstwo zabawy i nauki. Całe zbiory ewaluowały wiele lat, a zmuszony brakiem miejsca w mieszkaniu często wyprzedawałem kolejne elementy, tak poszły w świat wielkie komputery Apple czy japońskie MSX.

Wszystko OK, ale ktoś zapyta, po co to wszystko i komu?! Otóż już dziś moja kolekcja jest zapewne największą w regionie, liczącą się w województwie, a znaczną w kraju.
Sprzęt jest prawie cały na chodzie, więc często pomagam innym użytkownikom w ich problemach. Utrzymuję też kontakty z podobnymi kolekcjonerami, wymieniam doświadczenia, piszę poradniki, testuję, naprawiam oraz wprowadzam innowacje do sprzętu. Czy za kilka - kilkanaście lat grono pasjonatów sprzętu oldschoolowego się zwiększy? Gwarantuję, że Tak!, Niestety też ilość tego sprzętu będzie z czasem proporcjonalnie malała. Może, więc przyczynię się do utrwalenia wiedzy o wspaniałych latach 80-tych gdzie powstało z 1000 różnych komputerów, a następnym pokoleniom ułatwię opracowanie nowych komputerowych trendów w oparciu o stare wzorce.

Już dziś w ramach zabawy mój 5-letni synek poznaje zamierzchły świat konsol i gier lat 80-tych, jak się nauczy pisać i czytać postaram się, aby poznał świat wspaniałej techniki gdzie słowo "komputer" nie będzie się tylko kojarzyło z Windows i PC.

Przyszłość kolekcji nie wygląda zbyt optymistycznie, gdyż zajmuje zbyt wiele miejsca i zapewne jak synek wyrośnie i się tym znudzimy, to moje marzenie sprzed ponad ćwierć wieku uznam za spełnione i wszystko pójdzie pod młotek na jakimś allegro czy ebayu, a w zamian może pojedziemy rodziną na świetne wakacje, które będziemy zawsze wspominać. Po powrocie będziemy się cieszyć nadwyżkową przestrzenia w mieszkaniu i żyć "normalnie" jak wszyscy wokoło, choć zapewne naznaczeni dawną komputeryzacją w sercu.

GALERIA FOTOGRAFII

Amstrad Schneider - 3 wersje 8-bitowego komputera Amstad/Schneider CPC. Dodatkowa stacja dyskietek, modulator-zasilacz MP2, specjalne joysticki oraz oprogramowanie na kasetach i dyskietkach 3 calowych!.
Atari 16bit - komputer Atari 1040STFm wraz z zewnętrznym dyskiem twardym oraz dodatkową stacja dyskietek i monitorem z zestawu. A mały czarny to "cudowne dziecko Atari" czyli Atari Portfolio - przenośny komputerek kompatybilny z PC, dodatkowo widoczny port zewnętrzny do komunikacji i 3 Ramkietki.
Atari 2600 - wszystkie 5 wersji pierwszej kolorowej konsoli Atari na kartridże. Najstarsza z 1977 roku. Kartridże i manipulatory dedykowane tym konsolom. Następcą to konsola Atari 7800 o parametrach zbliżonych do komputerów 8bitowych Atari.
Atari 8bit - Komputery Atari 8bit, stacje dyskietek i inne komponenty popularnego popularnego dawniej u nas komputera.
Commodore 64 - Sławny Commodore 64 oraz jego starsze i nowsze odmiany: Commodore VIC 20, C64G, C128, C128D - walizkowy. Oprogramowanie, stacje dyskietek i inne dodatki.

Commodore Amiga - znany komputer Amiga 500 i 1200 z dodatkami i oprogramowaniem.

Commodore black - wszystko to unikatowe pozycje, dziś ciężko cokolwiek zdobyć. Seria ta nazywana czarną miała zastąpić Commodore 64 jednak okazała się klapą i przyczyniła się do upadku firmy. Są to Commodore 16, 116 oraz model Plus 4 z zapisanymi już wewnątrz 4 programami jak baza danych, arkusz kalkulacyjny…

Czasopisma - co jest wart sprzęt bez literatury… tego musi by dużo.
Sega Master System - 8 bitowy sprzęt - dwa modele konsol, dodatki oraz gry.
Sega Game Gear - przenośna kolorowa konsolka z dźwiękiem stereo, TV - tuner, Game Genie, konwerter umożliwiający granie w gry z Segi Master System oraz gry na kartridżach i kartach.
Sega Mega Drive - 16 bitowe konsole Sega wraz z czytnikami CD są w wersjach europejskiej, amerykańskiej i japońskiej. Wszelkie dodatki oraz mnóstwo gier.
Sega Saturn - Konsola 32 bitowa oraz Sega Dreamcast ostatnia konsola Sega.
Nintendo NES - 8-bitowa konsola Nintendo pierwowzór sławnego Pegasus-a. Mnóstwo dodatków: rękawica, pistolety, arcade sticki, … oraz ponad setka gier.
Nintendo Game Boy - Przenośne konsolki Nintendo z dodatkami i grami.
Nintendo SNES - 16-bitowa konsola Nintendo następczyni NES-a.
Nintendo 64 - konsole w wersji NTSC i PAL wraz z dodatkami takimi jak rumble pack, transfer pack, kierownica itp.
Konsole pozostałe - konsole Sony PSX, Philips CD-I, 3DO, Collecovision i kilka ręcznych gierek.

 Na fotkach brak widocznych zasilaczy czy kabli połączeniowych, zasilających co nie znaczy że ich nie ma po prostu zostały nie przedstawione lub po prostu ukryte w miarę możliwości, a czasem po prostu zapomniałem coś dodać do fotki.

 


 
   Copyright © 2006 - 2011 WAŁBRZYCH moje miasto

strona główna  |  dodaj do ulubionych  |  do góry  |