WIADOMOŚCI


 

W piątek 15 kwietnia 2011 roku uczestnicy Matematycznego Muflona spotkali się w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji, by po raz ostatni w tej edycji zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez ExploraPark. Natomiast organizatorzy przybyli, by podsumować zmagania uczniów.

Sponsorami nagród byli:
Prezydent Miasta Wałbrzycha pan Piotr Kruczkowski - pomysłodawca, patron i organizator wszystkich spotkań, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego pan Robert Ławski również patron oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.w Wałbrzychu.

Hojność organizatorów była kluczem do przygotowania atrakcyjnych nagród.
I tak przyznano Dyplomy i nagrody - aparaty fotograficzne dla najlepszych uczniów w swoich drużynach:

1. Wojciech Dzieliński - Publiczne Gimnazjum nr 1
2. Mateusz Meder - Publiczne Gimnazjum nr 2
3. Łukasz Józefowicz - Publiczne Gimnazjum nr 3
4. Adam Patejuk - Publiczne Gimnazjum nr 4
5. Anna Welc - Publiczne Gimnazjum nr 5
6. Anna Szczepanowska - Publiczne Gimnazjum nr 6
7. Jędrzej Dziadosz - Publiczne Gimnazjum nr 7
8. Martyna Jędryszczak - Publiczne Gimnazjum nr 9
9. Krzysztof Mocarski - Publiczne Gimnazjum nr 12
10. Michał Gadowicz - Publiczne Gimnazjum nr 13
11. Joanna Nagumowicz - Zespół Szkół nr 1
12. Piotr Rogacki - Zespół Szkół nr 2
13. Michał Całkowski - Zespół Szkół nr 5
14. Paweł Galus - Zespół Szkół nr 8
15. Konrad Wac - Zespół Szkół nr 10

Spośród nich wybrano po trzech najlepszych dla każdego poziomu szkoły w kategorii gimnazjów nagrody otrzymali:

1. Michał Gadowicz - Publiczne Gimnazjum nr 13
2. Martyna Jędryszczak - Publiczne Gimnazjum nr 9
3. Krzysztof Mocarski - Publiczne Gimnazjum nr 12

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrody otrzymali:

1. Piotr Rogacki - Zespół Szkół nr 2
2. Michał Całkowski - Zespół Szkół nr 5
3. Joanna Nagumowicz - Zespół Szkół nr 1

Ponadto nagrodzono najlepsze szkoły

1. Publiczne Gimnazjum nr 13
2. Zespół Szkół nr 2

Nagrody otrzymali także wszyscy nauczyciele, którzy opiekowali się uczniami
oraz wręczono podziękowania organizatorom, osobom i instytucjom współpracującym w realizacji II edycji Matematycznego Muflona.


W słoneczny, piękny dzień 29 marca 2011 r. Drużyny Muflona dotarły do Toyota Motor Manufacturing Poland. Tu punktualnie o godz. 9.00 w przestronnej Sali Prezes Carl Klemm przywitał swoich młodych gości, następnie po zapoznaniu się z obowiązującymi przepisami bhp - część uczniów poszła zwiedzać fabrykę, a druga część pisała indywidualny test. Po określonym czasie grupy wymieniły się, by w końcu wykonać zadania drużynowe.

Fabryka zrobiła na uczniach ogromne wrażenie, sposób produkcji, dbałość o pracownika, czystość i porządek, przestrzeń i infrastruktura wywołały zachwyt i szczery podziw.

Natomiast organizatorzy z Toyoty, którzy przygotowali zadania byli pełni uznania dla pomysłowości uczniów w rozwiązaniu spraw (zadania drużynowe), które zaproponowali im jako wirtualnym pracownikom.


Środa - 16 marca 2011 roku w Ośrodku Sportu i Rekreacji okazała się sportowo – matematycznym dniem. Dyrektor Mariusz Gawlik zadbał o niezwykle podniosłą atmosferę podczas pisania testu, przygotował uczniów do całkowicie samodzielnej pracy sięgając do maturalnych wzorów – koperty z zadaniami, widoczny zegar mierzący czas ich wykonania i cisza…

Podczas przerwy uczniowie otrzymali napoje i batony, a na Sali nastąpiła zmiana dekoracji – przygotowanie do wykładu dra inż. Marka Zielińskiego „Matematyka w zawodach sportowych”, podczas którego wszyscy dowiedzieli się, jak praktycznie dokonuje się pomiaru czasu indywidualnych zawodników w wielkich biegach ulicznych. Wkrótce po tym dwuosobowe zespoły ze szkół przyczyniły się do przygotowania danych do zadań grupowych - z odpowiednimi czujnikami na nogach biegaczy mierzony był czas każdego uczestnika, a następnie drużyny przez zawodników Drużyn Muflona. Podczas sprawdzania prac okazało się, że największą trudność stanowiło przeliczenie sekund i minut na godziny.

Jak zwykle, na zakończenie spotkania, satysfakcji dostarczyły drobne podarunki i certyfikaty uczestnictwa dla każdego ucznia.


10 lutego 2011 r. w ExploraParku odbyło się już trzecie spotkanie Matematycznego Muflona. Uczniowie 15 szkół wałbrzyskich podzieleni na trzy grupy, w ciągu 60 minut zmagali się z testem, w skład którego wchodziło 40 zadań. Organizator spotkania zadbał, aby zadania zaciekawiły uczestników, była więc forma komiksu z inteligentnie wplecionymi w „chmurkach” podpowiedziami.

Zadania łączyły elementy matematyki z życiem codziennym, zawierały humorystyczne rysunki, stanowiące uzupełnienie do zrozumienia ich treści.

W czasie pobytu w Parku Nauki i Techniki każdy uczeń miał możliwość indywidualnie poznać pomoce dydaktyczne wykorzystywane tu w trakcie zajęć, spróbować swoich sił w ciekawych grach i łamigłówkach elektronicznych.

Po ogłoszeniu wyników pracownicy ExploraParku wręczyli uczestnikom gry – puzzle.


W środę 12 stycznia 2011 r. w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu uczniowie wałbrzyskich gimnazjów i pięciu szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w wykładzie dr Pawła Sztonyka na temat Liczb Fibonacciego oraz pokazie kilku widowiskowych doświadczeń dr Anny Hajdusionek. Wykorzystane przedmioty codziennego użytku, jak piłeczki, balony, cukierki, jajka, pianka do golenia w prezentowanych pokazach unaoczniły młodym entuzjastom nauk przyrodniczych, jak wiele wokół nas jest fizyki.

Wykład Pana doktora Sztonyka był wstępem do indywidualnej, a później drużynowej pracy uczniów nad zadaniami, jakie pracownicy Politechniki przygotowali.

Miłym zakończeniem spotkania było wręczenie kalendarza firmowego Politechniki dla każdego ucznia biorącego udział w spotkaniu.


14 grudnia 2010 r. został uroczyście zainaugurowany Konkurs Matematyczny Muflon – II edycja. Każdy uczeń otrzymał od Pana Prezydenta list gratulacyjny, notes, plecak i pamiątkową koszulkę z Muflonem. Prowadzącym spotkanie był ExploraPark. Uczniowie zmagali się z układaniem płytek na ciekawie zaprojektowanych podłogach, których konstrukcję objaśniał Pan Janusz Mulawa - dyrektor Instytutu Badań Kompetencji i ExploraParku. Na koniec, każdy uczeń za udział w konkursie otrzymał zestaw klocków, inspirujących wyobraźnię matematyczną.

Pierwsze spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem wszystkich uczestników, zadania grupowe zaangażowały każdego ucznia, nad salą zapanował niesamowity duch myślenia, kojarzenia i współpracy.

 


 
   Copyright © 2006 - 2011 WAŁBRZYCH moje miasto

strona główna  |  dodaj do ulubionych  |  do góry  |